Sojourn in Palestine - The Holy Land
November 1943

Jaszczur

B. Karst

Mój ojczym, Jakub Tylim wstąpił do Piątej Kresowej Dywizji Piechoty Armii Polskiej po zwolnieniu z obozu na Syberii i służył w niej w randze kaprala jako saper. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, walczył też w Iraku, Syrii, Palestynie. O swojej roli w wojsku zwykł był mówić z humorem: Saper myli się tylko raz. Ktoregoś dnia mój ojczym znalazł na pustyni Synaj młodego jaszczura, którego złapał i przywiózł do obozu. Jaszczur zadomowił się obok namiotu, który Jakub dzielił z innym żołnierzem. Był przez nich dobrze żywiony, a oni z kolei mogli spać spokojnie wiedząc, że ich nowy "kompan" złapie wszelkie owady i kłopotliwe, niemiłe lub nawet niebezpieczne gady, które im tam dokuczały i zagrażały. Jaszczur bardzo przywiązał się do mojego ojczyma i chodził za nim jak pies. W końcu nadszedł dzień wymarszu. Mój ojczym odwiózł jaszczura w miejsce, w którym go znalazł i z wielkim smutkiem, nie oglądając się za siebie wrócił do obozu. Po wojnie opowiedział w Warszawie tę historię znajomemu dziennikarzowi, który ją opublikował w formie nowelki.

Załączone pliki pokazują:
1. Krzyż Monte Cassino (z napisem Monte Cassino 1944 i z numerem na rewersie 25 937) i przypiętą do niego oznakę pamiątkową.
2. Baretki innych odznaczeń
3. Oznakę rozpoznawczą z napisem A.P. 1914 75/III Mojż. Tylim Jakub ( 1914 to jego rok urodzenia, Mojż. odnosi się do wyznania mojżeszowego).
4. Front i rewers pozwolenia na prowadzenie pojazdów, wydany przez Dowództwo Armii Polskiej na Wschodzie.

dyskutuj
comments powered by Disqus